Podrška je neophodna baza za zdravo funkcionisanje i podloga koja omogućava zadovoljavajući kontakt sa sredinom u kojoj živimo. Sisteme podrške možemo podijeliti u dvije velike grupe: podršku iz okoline i samopodršku. Sistemi podrške iz okoline za LGBTQI osobe igraju ključnu ulogu u osnaživanju, zaštiti i promovisanju dobrobiti zajednice LGBTQI. Ovi sistemi mogu biti organizovani na različitim nivoima, od lokalnih zajednica do nacionalnih i međunarodnih organizacija. Pomenućemo nekoliko važnih aspekata spoljašnjih sistema podrške za LGBTQI osobe:
Obrazovanje i informisanje: Edukacija o LGBTQI temama ključna je za smanjenje predrasuda i stereotipa. Sistemi podrške mogu organizovati radionice, seminare i kampanje koje informišu javnost o pravima LGBTQI osoba i važnosti inkluzije.
Pravna podrška: LGBTQI osobe često se suočavaju s pravnim poteškoćama, poput diskriminacije na radnom mjestu ili prilikom pristupa zdravstvenim uslugama. Sistemi podrške mogu pružiti pravne savjete, pomoć u pristupu pravdi i zagovaranje za zakonske promjene koje štite prava LGBTQI zajednice.
Zdravstvena podrška: Psihološko i medicinsko zdravlje često je izazov za LGBTQI osobe zbog specifičnih problema s kojima se suočavaju, kao što su mentalno zdravlje, HIV/AIDS ili specifične zdravstvene potrebe trans osoba. Sistemi podrške mogu pružiti usluge savjetovanja, grupne terapije ili podršku prilikom pristupa zdravstvenim uslugama koje su senzitivne na potrebe LGBTQI populacije.
Socijalna podrška i zajedničko povezivanje: Mnoge LGBTQI osobe se osjećaju izolovano zbog nedostatka podrške svojih porodica ili lokalne zajednice. Sistemi podrške nude mogućnost za povezivanje s drugim osobama koje dijele slična iskustva i interese, kroz organizaciju društvenih događaja, grupe podrške ili online zajednice.
Zagovaranje i aktivizam: Sistemi podrške često igraju ključnu ulogu u zagovaranju za prava LGBTQI osoba na političkom nivou. Oni se bore za zakonske promjene, politike koje štite LGBTQI zajednicu od diskriminacije i promovišu inkluzivno obrazovanje i radno okruženje.
Za razliku od spoljašnjih sistema podrške, onaj drugi, unutrašnji sistem nam je tako reći uvijek ’pri ruci’, a u moderno vrijeme se vrlo lako zapostavi i za njegovo razvijanje je teško naći vremena. Ovdje spadaju emocionalna regulacija, dobro tjelesno zdravlje, podržavajući položaj tijela, disanje, efikasni mehanizmi odbrane i adaptacije, veza sa prirodom, snažan osećaj identiteta, realistička uverenja o sebi i drugima, duhovna praksa… Ovi nevidljivi i neopipljivi sistemi mogu nam pružiti ogromnu podršku i sigurnost u teškim trenucima, u stresnim danima i pri donošenju važnih odluka. Sreća je u tome što smo mi kreatori ovog sistema. On će da nas podrži i da bude snažan onoliko koliko smo spremni da radimo na njemu.
U cjelini, sistemi podrške koji su za LGBTQI osobe od vitalnog značaja za stvaranje bezbijednijeg i inkluzivnijeg okruženja u kojem se svaka osoba može osjećati prihvaćeno i poštovano bez obzira na svoju seksualnu orijentaciju ili rodni identitet. I što su spoljašni i unutrašnji sistemi usklađeniji, osoba će biti u mogućnosti da kvalitetnije funkcioniše u svakodnevnom životu. Oba sistema su jednako važna za zdravo funkcionisanje. Kako društvo, tako i svaki pojedinac ima cjeloživotni zadatak da sve sisteme podrške unaprijeđuje.
Članak je nastao zahvaljujući grantu koji je osigurao USAID-a kroz program USAID INSPIRE. Mišljenja izražena u ovome tekstu ne predstavljaju nužno stavove USAID-a ili američke vlade.
Comments