Rizici koji utiču na mentalno zdravlje i njihovo tretiranje
- Centar za psihološku podršku Sensus
- Apr 8
- 1 min read
Centar za psihološku podršku Sensus u partnerstvu sa Društvom psihologa FbiH, Udruženjem Psihologa Novi Pazar, Udruženjem na Pola puta, Udruženjem Kosova Young Lawyers, Centrom za afirmaciju Roma i Egipćana CAREP i Centarom za razvoj i integraciju implementira projekat "Regional talks about mental health" koji je finansiran od strane Western Balkan Fund “ERC Grant Scheme” sufinansira Evropska unija, IPA – Instrument za pretpristupnu pomoć.
Kao dio aktivnosti našeg projekta, provedeno je istraživanje o rizicima koji utiču na narušavanje mentalnog zdravlja marginalizovanih skupina u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori, Albaniji i Kosovu.
Dobiveni rezultati su predstavljeni u priručniku „Rizici koji utiču na mentalno zdravlje i njihovo tretiranje“ kao i preporuke za treitiranje rizika za mentalno zdravlje. Neke od najvažnijih podataka dobivenih istraživanjem su da je 43.9% ispitanika doživjelo je diskriminaciju u posljednjih godinu dana.
Osnova po kojoj se najviše diskriminiše je:
Etnički identitet – 22.5%
Rodna pripadnost – 22.2%
Religijska pripadnost – 14.9%
Ekonomski status – 13.7%
Mjesto življenja – 11.6%
Najviši nivo diskriminacije prijavljen u Srbiji (54.3%), najniži u BiH (43.4%).
Najviše stresa prijavljuju žene i mladi od 21 do 35 godina.
Najčešći izbor na koji se ispitanici nose sa stresom?
• Muškarci: Samostalno (30.1%), fizička aktivnost (26.7%)
• Žene: Podrška prijatelja/porodice (27.4%), meditacija i opuštanje (20.8%)
Priručnik je dostupan za preuzimanje na bosanskom i engleskom jeziku, i predstavlja vrijedan alat za sve koji rade u oblasti mentalnog zdravlja, ljudskih prava i socijalne inkluzije.
تعليقات